André Aciman - Call me by your name

Autor: Radka Mydlarčíková | 31.12.2017 o 13:54 | Karma článku: 1,74 | Prečítané:  433x

Call me by your name, je kniha, ktorá vám zlomí srdce tým najkrajším možným spôsobom. Kniha, ktorú nepustíte z rúk a ktorú si budete chcieť prečítať zas a znova a zakaždým v nej nájdete niečo, čo ste prvýkrát prehliadli.

Myslím, že mnohým tento titul nemusím bližšie približovať, nakoľko v súčasnosti o tejto knihe počúvame zo všetkých strán. A priznajme si, že nebyť silnej propagácie filmového spracovania, mnohí do toho času o spisovateľovi André Acimanovi ani nechyrovali (mňa nevynímajúc). 

Na začiatku je nutné spomenúť, že kniha nie je preložená do slovenského či českého jazyka, ale dá sa zakúpiť len v anglickom originály. Keď som knihu začala čítať, bála som sa, že bude písaná ťažkým, melodramatickým spôsobom, a teda bude pre mňa náročná na chápanie samotného obsahu. Omyl. Aciman píše tak ľahko, zrozumiteľne, nič neprikrášľuje, nič nezľahčuje, píše surovo, ale zároveň s citom, že to až nie je možné.

Príbeh lásky dvoch mužov sa odohráva v Taliansku v malom mestečku v 80.tych rokoch a Aciman sa vôbec neštve so žiadnym úvodom, ale vťahuje nás rovno do deja. Na prvých stránkach sa zoznamujeme takmer so všetkými postavami, ktoré nám predstavuje samotný rozprávač Elio, ústredná postava, ktorá nás celou knihou bude sprevádzať. Odhaľuje nám krôčik po krôčiku jeho začínajúcu lásku k Oliverovi, ktorý v dome jeho rodičov strávi šesť týždňov.

Aby bolo jasné, áno je to v tom romantika a zároveň nie je. Ťažko sa mi to vysvetľuje, ale až si to prečítate, pochopíte, čo tým myslím. Spôsob akým Elio opisuje svoje myšlienky, správanie sa, keď je človek zamilovaný a túži po niekom, keď sa správa odmerane, ale zároveň túži po pozornosti toho druhého, to bolo neuveriteľné.

Pri knihe sa budete smiať, uškŕňať, červenať, plakať. Je to krásny príbeh so silným posolstvom. Nebudem tu odhaľovať samotný dej, ale vyzdvihnem pasáž z knihy, ktorá mnou najviac zamávala. Bol to rozhovor (respektíva monológ) Eliovho otca, ktorý ma svojimi slovami zasiahol tak, že som sa uprostred čítania rozplakala a knihu odložila na pár dní, aby som to vstrebala.

„We rip out so much of ourselves to be cured of things faster than we should that we go bankrupt by the age of thirty and have less to offer each time we start with someone new. But to feel nothing so as not to feel anything - what a waste!“

 

André Aciman je čarodej, ktorý nám magickým spôsobom približuje prvé lásky, sklamania, boj človeka so sebou samým, núti nás byť takými akí sme, položiť naše srdcia na dlaň a nehanbiť sa za to, čo cítime a ku komu to cítime. Aj napriek tomu, že je to „love story“ dvoch mužov, nájdu sa tam skutočne všetci, ktorí veľkú lásku zažili a je úplne jedno či s mužom alebo ženou.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Odborník: Máme dôkazy, že Mayovia zmizli zo dňa na deň

Slovák Milan Kováč hovorí o veľkom objave.

DOMOV

Kiska priniesol Bezákovi dar od pápeža Františka

Pápež odovzdal Kiskovi počas audiencie dar pre Bezáka.


Už ste čítali?